Olen vaativan erityistason ratkaisukeskeisen ja narratiivisen suuntauksen psykoterapeutti (VET). Minulla on 18-vuoden työkokemus sekä lyhyestä että pitkästä psykoterapiasta. Olen erikoistunut erityisesti masennuksen, ahdistuksen ja uupumuksen hoitoon sekä stressioireisiin.
Psykoterapiasuuntaus
Ratkaisukeskeinen
Muu
Kela-pätevyys
Kelan kuntoutuspsykoterapia
Lisäkoulutukset
Mindfulness
Kehopsykoterapeuttinen koulutus
Millainen terapeutti olen
Olen pohdiskeleva ja syvällinen psykoterapeutti, mutta samanaikaisesti ratkaisukeskeinen ja käytännöllinen. Käytännöllisyys tarkoittaa sitä, että jos yksi menetelmä ei toimi vaihdetaan menetelmää. Päämääräni on aina auttaa asiakasta parhaalla mahdollisella tavalla. Psykoterapian onnistumisen kannalta oleellista on se, että asiakas tulee kuulluksi ja että terapeuttinen yhteistyösuhde toimii ja että asiakas tietää terapeutin olevan hänen puolellaan.
Mitä istunnoillani tehdään
Työskentelymenetelmät sovitaan tilanteen ja tarpeen mukaan, keskusteluterapian apuna ja lisänä voidaan soveltaa stressinhallintaan tietoisuustaitoja (mindfullness) sekä kehollisia menetelmiä. Narratiivisessa terapiassa tutkitaan asiakkaan elämää yksilön, perheen, suvun ja paikan näkökulmasta, ottaen huomioon mennyt, nykyhetki ja tuleva, sekä yksilön että yhteisön tasolla. Oleellista on ensin luoda kokonaiskuva tilanteesta ja sen jälkeen edetä järjestelmällisesti kohti toivottua tulevaisuutta. Pitkissä terapioissa tutkimme myös tiedostamattomaan torjuttujen vaikeiden tunteiden ja ajatusten vaikutusta valintojen ja itse ahdistuksen ja masennuksen taustalla. Psykoterapiassa ja erityisesti lyhyemmissä terapioissa on mahdollista keskustella myös parisuhteen ongelmista sekä elämänmuutoksiin liittyvistä kriiseistä, mutta myös pohtia merkityksiä ja aikamme ongelmien, kuten ilmastoahdistuksen vaikutusta mielenterveyteen.
Keholliset menetelmäni ovat mindfullness sekä erityinen kehollinen fokusointi-menetelmä, jossa huomio kiinnitetään ruumiissa säilyneisiin torjuttuihin tunteisiin, jotka aiheuttavat muun muassa ahdistusta. Näihin ruumiin tuntuihin huomion kiinnittäminen erityisellä metodilla johtaa ahdistuksen lievenemiseen. Olen opiskellut fokusointi-menetelmää Skandinavisk Fokuserings instituutissa, kysymyksessä on amerikkalaisen psykologin, Eugene Gendlinin kehittämä menetelmä. Tietoisuustaitoja (mindfullness) olen opiskellut Tapio Malisen johdolla Helsingin Psykoterapiainstituutissa, Psykoterapiainstituutissa olen opiskellut myös hypnoosi-rentoutusta Lauri Heikkilän kursseilla.
Keskusteluterapiassa voidaan käyttää ratkaisukeskeisyyden ja narratiivisten menetelmien lisäksi filosofisia menetelmiä. Olen koulutukseltani myös filosofi ja perehtynyt filosofiseen terapiaan.
Tutustumiskäynnin hinta
113,80
Vakiokäynnin hinta
128,80
Lisätiedot hinnoittelusta
Kelan kuntoutuspsykoterapian omavastuu 69.70
Summary in English | Sammanfattning på svenska
Jag är lösningsfokuserad psykoterapeut med krävande specialnivå (VET på finska). Jag är utbildad Fil.mag. från Helsingfors Universitet. Jag har 18 års erfarenhet av psykoterapiarbete. Jag har specialiserat mig på depression, ångest och stress. I psykoterapin, och speciellt i kort terapi är, det också möjligt att tala om svårigheter i parförhållandet, svåra situationer på arbetsplatsen, samt livets stora övergångsperioder eller klimatångest och andra stora problem av vår tid
I am a solution focusing psychotherapist with 18 years of work experience. Besides solution focused tools I also use narrative therapy methods to map clients past, present and the future. In case of stress symptoms I am using mindfulness and bodily relaxing methods. In short therapies there is a good possibility to focus on difficulties in relations, marriage, parenthood and job. It is also possible to talk about worries that the great obstacles of our time cause, like the angst of climate change.