Olen kognitiivisen käyttäytymisterapian psykoterapeuttiopiskelija (KKT) ja tarjoan yksilöpsykoterapiaa aikuisille sekä nuorille. Otan vastaan itsemaksavia asiakkaita lyhyeen ja pitkään terapiaan, en tarjoa Kelan kuntoutuspsykoterapiaa.
Psykoterapiasuuntaus
Kognitiivinen käyttäytymisterapia
Millainen terapeutti olen
Olen terapeuttina empaattinen, aktiivinen ja sinua arvostava, sellaisena kuin olet. Työskentelyni on rauhallista, myötätuntoista ja aktiivisen kiinnostusta sinusta ja sinun toiveista. Tykkään käsitellä aktiivisesti sinun esille tuomia asioita ja lähteä niitä kanssasi aktiivisesti työstämään. Olen hyväksyvä ja kannustava vaikeidenkin asioiden kohtaamiessa. Olen taustakoulutukseltani sairaanhoitaja ja minulla on pitkä työkokemus, niin päihde-, nuoriso- ja aikuispsykiatriasta.
Mitä istunnoillani tehdään
Terapiassa kartoitetaan ongelmalliseksi koetun asian kokonaisuuden hahmottamista, globaalin analyysin kautta. Siinä käsitellään laajasti mitkä tekijät ylläpitävät ongelmaa, miten sitä voidaan hoitaa ja mitkä tekijät siihen vaikuttavat. Terapiatyöskentelyssä lähdetään nykyhetkessä esiintyvistä ongelmista ja käydään niihin vaikuttavia tekijöitä joita on tapahtunut menneisyydessä. Opetettelemalla erilaisia taitoja kuten, rentoutumista, tietoisuuttaa ajatuksista ja tunteista, opettelemme muuttamaan toimintatapaa joka ylläpitää ongelmaa ja tuen rohkaistumaan kohti altistumista niille tunteille ja toiminnoille joiden välttäminen on ylläpitänyt ongelmaa. Vaikeiden asioiden käsittelyssä tuen ja kannustan kohti vaikeiden asioiden kohtaamista, mutta kaikki tapahtuu sinun määrittelemän etenemisen vauhdilla.
Tarjoan apua
Masennukseen/ahdistukseenIhmissuhdeongelmiinPäihdeongelmaan/riippuvuuteenTyöuupumukseenHuonoon itsetuntoonPahaan oloonElämäntapamuutokseenSyömiseen liittyviin vaikeuksiinSosiaalisten tilanteiden pelkoonPaniikkikohtauksiinPakko-oireisiinFobiaan/kammoonVihanpurkauksien hallitsemiseenMenneisyyteni käsittelyynVaikeaan elämäntilanteeseenItsetuhoisiin ajatuksiinKaksisuuntaiseen mielialahäiriöönHenkilökohtaiseen kasvuun ja kehitykseenUnivaikeuksiinViiltelyyn tai muuhun itsensä vahingoittamiseenFyysisen sairauden käsittelemiseen
Olen taustakoulutukseltani sairaanhoitaja, olen työskennellyt, aikuisten, nuorten ja päihdeasiakkaiden kanssa. Olen käynyt lisäkoulutusta neuropoikkavien asiakkaiden hoitamiseen.
Asiakaskuntani
Työskentelen mielelläni nuorien ja aikuisten kanssa. Olen kiinnostunut etenkin neuropoikkeavuuteen, itsensä hyväksymiseen ja ahdistuneisuuden vähentämisen kanssa työskentelyyn.
Lisätiedot
Terapian etenemistä arvioidaan terapian eri vaiheissa ja käytetään erilaisia arviointimittareita, jotta voidaan seurata terapian tehokkuutta ja sitä millaisiin asioihin olisi hyvä kiinnittää huomiota. Arvioinnin avulla parannetaan itsetuntemusta ja voidaan todentaa terapiassa saavutetut edistysaskeleet.