Olen KELA:n kuntoutuspsykoterapian ja HUS:n palveluntuottaja, ratkaisukeskeinen psykoterapeutti ja taidepsykoterapeutti. Minulla on Kelan kognitiivisen psykoterapian sekä EMDR-menetelmä pätevyydet. Toivon voivani tarjota sinulle turvallista läsnäoloani, tervetuloa!
Psychotherapeutic Orientation
Solution-oriented
Cognitive
Provided KELA Services
Kela rehabilitation psychotherapy
Additional Training
Art therapy
Body-oriented psychotherapy
EMDR
About me as a therapist
Asiakkaani ovat kuvanneet minua mm. empaattiseksi ja helposti lähestyttäväksi, aktiiviseksi keskustelijaksi, joka antaa tilaa puhua, mutta tarjoaa myös asiakkaan yksilöllisiin tarpeisiin sopivia kysymyksiä, kommentteja sekä välineitä. Toivon asiakkaalta sitoutuneisuutta omaan harjoitteluun ja työskentelyyn arjessa tavoitteiden saavuttamiseksi. Käytän työssäni ratkaisukeskeisiä- ja kognitiivisia-menetelmiä. Hyödynnän tarvittaessa myös kuvataideterapeuttisia ja kehollisia menetelmiä, läsnäolo-harjoitteita sekä EMDR- menetelmää. Myös pakko-oireiden hoitoon käytetty altistushoito on keskeinen osa työtäni.
About my therapy sessions
Terapiassa kartoitan asiakkaan kanssa hänen tilannettaan, arjen haasteita ja tavoitteita. Pyrimme yhdessä löytämään sopivia tapoja edetä kohti henkisesti parempaa oloa. Psykoedukaatio ja itse tehtävät harjoitteet arjessa ovat osa terapiaa. Ne saattavat liittyä ajatteluun, toimintaan, tunteisiin, skeemoihin, moodeihin yms. Toivon voivani välittää sinulle turvallista ja myötätuntoista läsnäoloa. Ratkaisukeskeisessä kuvataideterapiassa tarkastellaan asiakkaan mahdollisuuksia vaikuttaa omaan elämäänsä positiivisesta näkökulmasta. Siinä käsitellään yhtä lailla asiakkaan vahvuuksia, voimavaroja, tulevaisuuden haaveita, kuin elämän mukanaan tuomia kasvukohtia ja haasteita. Taideterapeutti etsii kuvallisin keinoin yhdessä asiakkaan kanssa hänen mahdollisuuksiaan ja voimavarojaan tavoitteisiin pääsemiseksi. Ratkaisukeskeinen kuvataideterapia ei edellytä minkäänlaista aiempaa harrastaneisuutta taiteen parissa.
Issues often worked with
Depression/AnxietyRelationship problemsSubtance abuse/addictionBurnoutLow self-esteemFeeling badChanging lifestyleAnxiety towards social situationsPanic attacksObsessive-compulsive disorderPhobia/fearProcessing my pastChallenging life situationPersonal growth and development
Areas of Specialization
Obsessive-compulsive disorders
My professional background and knowledge
Psykoterapia koulutukset: - Ratkaisukeskeinen erityistason psykoterapiakoulutus, Lyhytterapiainstituutti 2011-2015 - Kognitiivisen lyhytterapian opintokokonaisuus (30 op), Integrum-instituutti 2016-2018 - Psykofyysisen psykoterapian perusopinnot (30 op), Helsingin seudun kesäyliopisto yhteistyössä Psykofyysinen psykoterapia ry:n kanssa 2021 - Altistushoitojen koulutus 5.11.2021 - 25.2.2022, HUS - Ratkaisukeskeisen kuvataideterapian opinnot 7.5.2022- 20.12.2023 (60 op), Alfa Partners Academy - EMDR I-tason koulutus 16.-18.1.2023 - EMDR II-tason koulutus 2.-4.9.2024 + vaadittavat työnohjaukset 31.1.2023 alkaen. Valmistunut EMDR-terapeutiksi 21.1.2025.
Olen työskennellyt psykoterapeuttina 2015 lähtien. Aiemmin olen työskennellyt Helsingin kaupungin Asumisen tuessa toimintaterapeuttina ollen asiakkaiden tukena sekä päihteettömyydessä että arjen taitojen opettelussa, ja Invalidiliiton Asumispalveluissa kuntoutuksen ja arvioinnin parissa, sekä päivätoiminnassa esimiestehtävissä.
Client group
Työskentelen nuorten aikuisten ja aikuisten kanssa. Tutuinta on työskentely ihmisten kanssa, joilla on ahdistusta, masennusta, uupumusta, vaativuutta itseä kohtaan, OCD, ADHD, elämänkriisejä tai päihteiden käyttöön liittyviä haasteita. Minusta on mielenkiintoista tutustua monenlaisiin elämäntilanteisiin sekä tarinoihin ja etsiä arjen haasteseiniin ratkaisuja yhdessä asiakkaan kanssa.