Erityisosaamista psykoterapiassa minulla on erityisesti syömishäiriöiden ja kehon kuvaan liittyvissä kysymyksissä. Ahdistuneisuuden, masennus- ja OCD-oireiden hoito ovat myös erityisalaani sekä työuupumus, elämän äkilliset muutokset, menetykset sekä seksuaalisuuden monimuotoisuus.
Seksuaaliterapeuttinen osaaminen
Skeematerapia
Kriisit ja traumat
Mindfulness
Hurdan är jag som terapeut
Tervetuloa matkaan. Ajattelen, että terapia on matka itseemme. Tiedämme, että olemme matkalla, mutta emme oikein tiedä mitä matkan aikana tapahtuu ja mikä on lopullinen matkan kohde vai vaihtuuko se matkan aikana. Matkan aikan opimme tutustumaan itseemme, kohtaamme yllättäviä asioita ja itselle uusia tilanteita. Matkan aikana näemme paljon uusia asioita, jotka usein muistuttavta itseämme jostakin tutusta. Terapian alussa laadimme konkreettiset tavoitteet terapialle, joita arvioimme ja ehkä muutammekin pitkin matkaa. Terapeuttina olen aktiivnen, arvostan työssäni yhteistyötä ja vuoropuhelua. Työskentelyotteessani olen myötätuntoinen, asiakasta arvostava ja tulevaisuuteen tähtäävä sekä positiivinen. . Kyselen paljon ja oikeat kysymykset ovat mielestäni tärkeä osa hyvää terapiaa. Uskon, että terapiassa asiakas on asiantuntija omassa elämässään.Luottamuksen syntyminen psykoterapiassa potilaan ja terapeutin välillä on oleellista.
Vad gör man i mina sessioner
Käytän työskentelyssä kognitiivisia, ratkaisukeskeisiä ja kriisityön menetelmiä. Lisäksi käytän myös skeematerapiaa. Käytän myös keho-/ rentoutumisharjoituksia terapian aikana. Toiminnalliset harjoitteet ja voimaannuttavia valokuva menetelmät ovat myös käytössä. Työskentelymenetelmä riippuu paljon asiakkaan omista tarpeista ja mikä työskentelytapa tuntuu hänestä omimmalta. Visualisoin paljon asioita fläpille, usein kun asiakas näkee asioita se antaa uusia näkökulmia omaan elämäntilanteeseen. Teetän jonkin verran tehtäviä ja annan väliin myös kotiläksyjä, käytän myös työskentelyssä esim. kortteja ajatusten visualiointiin. Tärkein työskentelyväline on kuitenkin suhde, mikä muodostuu asiakkaan ja terapeutin välille, se on lähtökohta terapiaan.
Jag erbjuder hjälp för
Masennukseen/ahdistukseenIhmissuhdeongelmiinPäihdeongelmaan/riippuvuuteenTyöuupumukseenVanhemmuuden haasteisiinHuonoon itsetuntoonPahaan oloonElämäntapamuutokseenSyömiseen liittyviin vaikeuksiinSosiaalisten tilanteiden pelkoonPaniikkikohtauksiinPakko-oireisiinSeksuaalisiin ongelmiinMenneisyyteni käsittelyynSeksuaalisen hyväksikäytön käsittelyynVaikeaan elämäntilanteeseenItsetuhoisiin ajatuksiinHenkilökohtaiseen kasvuun ja kehitykseenUnivaikeuksiinSukupuoli- tai seksuaali-identiteetin kysymyksiinViiltelyyn tai muuhun itsensä vahingoittamiseen
Specialiseringsgrupper
Lastensuojelun asiakkaatMonikulttuurisuus/maahanmuuttajatPakko-oireinen häiriöPersoonallisuushäiriötRaskaus & synnytysSyömishäiriöiset potilaatSeksuaalisuuden ja sukupuolisuuden monimuotoisuus
Lisäkoulutus Mindfulness-ohjaaja Lyhytterapia, vuorovaikutus ja NLP. Elämys- ja seikkailu pedagogiikka. Vapaaehtoistyön työnohjauskoulutus Erityispedagogiikan perusopinnot Debriefingtyön peruskurssi ja Traumakoulutus Voimaannuttava valokuvaus koulutus Masennuksen ryhmämuotoisen hoidon ryhmänohjaajakoulutus (Coping with Depression), Psykoterapeuttisesti suuntautunut mielenterveyshoitotyö
Mina patientgrupper
Työskentelen aikuisten ja yli 16-vuotiaiden kanssa: - syömiseen-, syömishäiriöön ja kehonkuvaan liittyvät häiriöt - masennus ja ahdistuneisuusoireet - paniikkihäiriöt ja sosiaalisten tilanteiden jännittäminen - työuupumus - pakko-oireet - seksuaali-identiteettiin liittyvät kysymykset - kiusaaminen ja kiusatuksi tuleminen - elämän yllättävät/kuormittavat tilanteet - olen toiminut vuosien varrella myös työnohjaajana, sekä kouluttajana useissa eri hoito- ja työyhteisöissä.