Katri Rikala
- Ratkaisukeskeinen
- Muu
Kelan kuntoutuspsykoterapia
Dialektinen käyttäytymisterapia (DKT) Kriisit ja traumat Taideterapia Kehopsykoterapeuttinen koulutus
Terapeuttina pyrin tukemaan asiakaan ajatusten ja tunteiden ilmaisemista. Terapeuttina olen paitsi suvaitsevainen, salliva ja lempeä, myös jämäkkä tarvittaessa. Tavoitteena on rakentaa suhde luottamukselle ja edetä asiakkaan tahdissa. Minulle on terapiatyössä tärkeää läsnäolo ja myötäelävä kuuntelu, mutta tarvittaessa olen aktiivinen ja pyydän kertomaan lisää. Aktiivisuuden taso riippuu tietenkin myös asiakkaan vireystilasta - alakuloisuus tai ylivireys edellyttävät erilaista reagointia ja vuorovaikutusta. Huomioin asiakkaan sen hetkisen olotilan, tilanteen, tarpeet, toiveet ja haaveet. Olen aidosti kiinnostunut siitä mitä asiakas haluaa kertoa. Pidän tärkeänä asiakkaan itsemyötätunnon ja tunnetaitojen vahvistamista, levollisuuden etsimistä. Olen saanut asiakkailta palautetta, että käynnillä he rauhoittuvat.
Vad gör man i mina sessioner
Pääasiassa edetään keskustelemalla. Usein vastaanotollani keskitytään läsnäolon vahvistamiseen ja hyvän vireystilan saavuttamiseen. Voimme tehdä rentouttava harjoituksia, mielikuvaharjoituksia, sensomotorisen psykoterapian harjoitteita tai tehdään kuvia maalaamalla tai esim. väriliiduilla. Kuvan tekemisessä tärkeää on saada ilmaista itseään ja tuntemuksiaan ilman sanoja, ei se miltä kuva tulee näyttämään. Muutenkin luovuuden ruokkiminen ja asiakkaan voimavarojen tukeminen ovat mukana tavalla tai toisella.
Tarvittaessa sovitaan kotona tehtävistä pienistä harjoituksista tai oloa parantavista seikoista, joihin olisi hyvä keskittyä tapaamisten välissä. Kaikenlaista suorittamista pyritään välttämään eli kotitehtävät ovat aina vapaaehtoisia.