Hemsidan / Hitta hjälp / Kirsi Peltoranta

Kirsi Peltoranta

Psykoterapeutti, Terveydenhoitaja, Psykodynaaminen
Helsinki, Kallio
Englanti Suomi
Patientgrupper
Aikuiset 18-67v Nuoret 13-17v
Terapis längd
Yksittäinen konsultaatio Pitkäkestoinen Lyhytkestoinen
Terapeut erbjuder
Päiväaikoja
Den här terapeut tar inte emot nya kunder. Kolla alla lediga terapeuter
Minulla olisi vapautumassa yksi paikka Kelan psykodynaamiseen kuntoutuspsykoterapiaan 1-2 kertaa viikossa, aamuisin. Pohjakoulutukseltani olen terveydenhoitaja, sairaanhoitaja ja neuropsykiatrinen valmentaja. Olen työkennellyt pitkään terveydenhuollossa.
Psykoterapeutisk orientering
  • Psykodynaaminen
Kela-behörighet

Kelan kuntoutuspsykoterapia

Ytterligare utbilgningar

Neuropsykiatrinen valmentaja

Hurdan är jag som terapeut

Terapeuttina pyrin olemaan avoin, myötätuntoinen ja sinua kuunteleva. En vierasta hankalia aihealueita vaan toivon, että voit puhua avoimesti kanssani mistä tahansa mieltäsi painavasta asiasta.

Psykodynaamisessa lähestymistavassa annan sinulle tilaa kertoa omin sanoin tunteistasi, ajatuksistasi ja elämänkokemuksistasi. Minun tehtäväni on osaltani yrittää rakentaa kanssasi välillemme sellainen keskusteluyhteys, jossa sinun olisi turvallista sanoittaa ääneen menneisyydessä kokemiasi asioita ja sisäistämiäsi ajatus- ja tunnemalleja, jotka vaikuttavat siihen, kuinka nykyhetkessä teet valintoja, tulkitset ihmisiä ja itseäsi ja jopa tunnet.

Psykodynaamisen psykoterapian tavoite on itseymmärryksen lisääntyminen, kärsimyksen lievittyminen ja uusien voimavarojen löytäminen sekä psyykkisen joustavuuden kasvaminen.

Vad gör man i mina sessioner

Mikäli kaipaat lyhytterapeuttista keskustelutukea tai haluat purkaa jotakin tiettyä asiaa kanssani saat olla vapaasti äänessä ja minun tehtäväni on kuunnella ja kysyä. Vastaanotollani ei ole sääntöjä sille, mistä on sallittua puhua. Jos toivot minulta ohjausta jonkun asian suhteen pyrin vastaamaan sinulle oman asiantuntemukseni mukaan.

Mikäli tulet vastaanotolleni konsultaatiokäynnille, yritän auttaa sinua pääsemään sellaisen avun piiriin, joka olisi sinulle sopivaa ja kiinnostavaa.

Mikäli olet haluaisit aloittaa kela:n kuntoutuspsykoterapiaan, olisi tarkoituksenamme tavata 1-2 kertaa viikossa. Tapaamisissa saat mahdollisuuden puhua tunteistasi ja kokemuksistasi mahdollisimman vapaasti. Ajan kanssa yritämme myös yhdessä tavoittaa sellaisia ajatuksia ja tunteita, joiden äärelle sinun on mahdollisesti ollut vaikea pysähtyä ja joista sinun saattaa olla vaikea puhua ääneen. Voimme tutkia yhdessä myös unia, haaveita sekä "järjettömiltä" tuntuvia ajatuksia ja -tunteita.

Jag erbjuder hjälp för
Masennukseen/ahdistukseen Ihmissuhdeongelmiin Päihdeongelmaan/riippuvuuteen Vanhemmuuden haasteisiin Huonoon itsetuntoon Pahaan oloon Syömiseen liittyviin vaikeuksiin Sosiaalisten tilanteiden pelkoon Paniikkikohtauksiin Vihanpurkauksien hallitsemiseen Seksuaalisiin ongelmiin Menneisyyteni käsittelyyn Seksuaalisen hyväksikäytön käsittelyyn Vaikeaan elämäntilanteeseen Henkilökohtaiseen kasvuun ja kehitykseen Univaikeuksiin Sukupuoli- tai seksuaali-identiteetin kysymyksiin
Min professionella bakgrund och kunnande

Olen pohjakoulutukseltani terveydenhoitaja ja sairaanhoitaja ja työskennellyt työterveyshuollossa, pitkäaikaistyöttömien terveydenhuollossa sekä pitkään koulu- opiskeluterveydenhuollossa. Tunnen hyvin julkisen terveydenhuollon palvelujärjestelmän ja olen kuullut ammatissani hyvin monenlaisia elämäntarinoita. Olen käynyt myös neuropsykiatrisen valmentajan koulutuksen sekä mielenterveys ja päihdetyön erikoistumisopinnot.

Mina patientgrupper

Työskentelen yli 13-vuotiaiden nuorten ja aikuisten kanssa.

Extra info

Työskentelen Kalliossa, yhteisöllisessä psykoterapeuttien työtilassa.

Pris för inledande besök

50,00

Pris för regelbunden session

100,00

Mer info om prissättning

Mikäli sinulla on taloudellisesti haastava tilanne, on hinta yksilöllisesti neuvoteltavissa.

Summary in English | Sammanfattning på svenska

I offer psychodynamic psychotherapy and short therapy for young people over 13-years old and for adults. Im offering also appointments for mental health assessments.

As a therapist, I listen, give space and am compassionate. My basic education is a Public Health nurse, Psychiatric nurse and neuropsychiatric coach and I have a long working experience in Public Health care sector.