Hemsidan / Hitta hjälp / Anne Joanna Tamper

Anne Joanna Tamper

Psykoterapeutti, Psykologi, Kognitiivinen
Koko Suomi etäyhteydellä,
Lappeenranta, Keskusta
Suomi
Patientgrupper
Aikuiset 18-67v
Terapis längd
Lyhytkestoinen Pitkäkestoinen Yksittäinen konsultaatio
Terapeut erbjuder
Päiväaikoja

Terapeutti ei ota vastaan asiakkaita ajalla 11.4.-22.4.
Olen psykologian ja yhteiskuntatieteiden maisteri, psykologi ja kognitiivinen yksilöpsykoterapeutti. Tarjoan lyhyt- ja pitkäkestoista psykoterapiaa sekä psykologin yksilökäyntejä täysi-ikäisille asiakkaille.
Psykoterapeutisk orientering
  • Kognitiivinen
Kela-behörighet

Kelan kuntoutuspsykoterapia

Ytterligare utbilgningar

Kehopsykoterapeuttinen koulutus

Hurdan är jag som terapeut

Näen psykoterapiaprosessin kenties tärkeimpänä tekijänä turvallisen ja luottamuksellisen vuorovaikutussuhteen asiakkaan ja psykoterapeutin välillä. Käytänkin runsaasti aikaa tutustuakseni asiakkaaseen, ymmärtääkseni hänen mielensä ja käyttäytymisensä logiikkaa ja päästäkseni samalle aaltopituudelle hänen kanssaan. Työotteeni on aktiivinen, mutta kuitenkin tilaa antava. Olen empaattinen ja salliva, mutta tarvittaessa myös haitallisia käyttäytymismalleja kyseenalaistava ja haastava.

Vad gör man i mina sessioner

Psykoterapia käynnistyy tutustumiskäynnillä, minkä tarkoituksena on tarkastella puolin ja toisin, miltä vuorovaikutus välillämme tuntuu. Mikäli päädymme aloittamaan yhteistyön, kartoitamme aluksi tilannettasi, sekä haasteitasi että vahvuuksiasi. Tutustuessamme haluan kuulla lisää elämänpolustasi ja valinnoistasi. Alussa asetamme myös psykoterapialle (tai psykologikäynneille) muutaman tavoitteen, joiden toteutumista seuraamme terapian kuluessa. Käynneillä keskustelemme paljon, käytän myös usein kognitiivisen psykoterapian työkaluja, kuten esim. mielikuvaharjoitteita, rentoutumisharjoituksia ja altistusharjoituksia, kaikki kuitenkin perustuu asiakkaan tarpeeseen. Harjoitteet ovat keskusteluhoidon tukena ja apuna, eivät itsetarkoitus. Joskus annan myös kotitehtäviä käyntien välillä pohdittavaksi tai suoritettavaksi.

Jag erbjuder hjälp för
Masennukseen/ahdistukseen Ihmissuhdeongelmiin Työuupumukseen Vanhemmuuden haasteisiin Elämäntapamuutokseen Paniikkikohtauksiin Pakko-oireisiin Seksuaalisiin ongelmiin Menneisyyteni käsittelyyn Vaikeaan elämäntilanteeseen Henkilökohtaiseen kasvuun ja kehitykseen Sukupuoli- tai seksuaali-identiteetin kysymyksiin
Specialiseringsgrupper
Seksuaalisuuden ja sukupuolisuuden monimuotoisuus